Yeni Nesil Teknoloji ile Neler Gelişti?

Yeni Nesil Teknoloji ile Neler Gelişti?

Teknoloji ilerledikçe Render performansı güçlü; Sabit Disk okuma ve yazma hızı yüksek cihazların önemi de artmaktadır. Günümüzde işletmelerin en büyük kayıpları sabit disklerinin okuma ve yazma hızlarının düşük olması ve eski nesil işlemcilere sahip bilgisayarlar ile işlerini yürütmeye çalışmalarıdır.

Öncelikle eski bilgisayarlarınızı yenileyemiyor iseniz hızlı bir şekilde SSD disklere geçiş yapmanızdır. Fakat SSD disklerde okuma yazma hızları arttıkça fiyatlarda buna göre artmaktadır. Yani neresinden bakarsanız, bakın yeni nesil bilgisayarlara bir süre sonra tamamen ihtiyaç duyacaksınız.

Tercihen kalıcı çözüm üretmeye çalışan işletmemiz geçici çözümlere karşıdır. Fakat müşteri memnuniyeti adına zararlı olmayacak ve işletme için karlı olabilecek geçici çözümler de üretmeye çalışıyoruz. Bir işletmenin yıllık maliyetlerine bilişim masrafları dahil edildiğinde işletme kar oranının yukarı doğru işleyen bir grafik çizgisine sahip olduğunu bilmemekte olan işletmeci ve yöneticiler bulunmaktadır. İşletmelere önerim işletmecisi ve yöneticisinin teknoloji grubunda bilgi eksikliği ya da kendilerini zayıf düşündükleri bilişim eksiklikleri kısmında yönetici ve işletmeciyi bizlere yönlendirmesidir.

Müşterilerimizin büyük bir kısmı bilişim danışmanlık hizmetlerinin büyük ölçekte olan kısmı için bizden desteği ücretsiz almaktadır. İşletmelere sunduğumuz çözümlerde yalnız satış kısmında donanım, yazılım ya da tam çözümler ürettiğimizde ücretlendirmeler yapmaktayız. Müşteri onayı olmadan maliyeti olabilecek çalışmaları sadece teklif aşamasında bekletmekteyiz.

Teklif onaylandıktan hemen sonra ise müşteri için gereken çözümü en ivedi şekilde sağlamaktayız.

Bugüne kadar yaptığımız çalışmalarda müşterilerimizin talepleri doğrultusunda olan ihtiyaçlarına kendi çözümlerimizi de eklemekteyiz. Mekanik disk depolama M2 ve SSD disk ise işletim sistemini çalıştırmak için tavsiye ettiğimiz başlıca çözümlerimizdendir.

M2 Disk ile hazırlanan bir sistemin power tuşuna bastıktan 5 saniye sonra Masa üstüne gelip çalışmalarınıza hızlıca başlamak mı önemli yoksa ortalaması 2 dakika ile 10 dakika arasında süren açılış süreçlerini bekleyerek işlemlerinize başlamak mı? Tabiki 5 saniyede açılan bir bilgisayar sizin için daha hızlı bir çalışma ortamı sağlayacaktır.

SSD Diskler eski nesil bilgisayarları bir nebze olsun hızlandırsa da yeni nesil cihazlarda yüksek performans vermektedir.

Ama ben daha hızlısını istiyorum diyor iseniz şunlara dikkat etmeniz gerekmektedir;

M2 Diski olan bir bilgisayara sahip olmanız gerekmektedir. SSD ve M2 aynı mantıkla çalışmaktadır fakat SSD; M2 Depolama birimine göre düşük okuma yazma hızlarına sahiptir. Bunun nedeni ise slot, soket kısmının diziliş biçimidir. SSD standart hard diskler gibi SATA 1, SATA 2, SATA 3 gibi dizilimleri içermektedir. M2 ise MSATA’nın en son halidir ve SATA 3 teknolojisini temel alarak geliştirilmiştir.

İlerleyen teknoloji ile beraber işletmelerin hızlarına hız katacak çözümler de artmaktadır. Render Performansı yüksek olan bilgisayarların Grafik İşlemci Kartı yani GPU, Ekran kartı yeni nesildir. Grafik ve Video editörlük alanında çalışan işletmelerin İşlemci yani Central Processing Unit, Merkezi İşlem Birimi hızının yanı sıra ekran kartının performansı da çok önemlidir.

İşletmeniz eğer daha fazla işi daha kısa sürede yapmak ve kalan vakti proje geliştirmeye ayırmak istiyor ise; mutlaka yeni nesil işlemci, anakart, ram, ekran kartı ve depolama birimlerine sahip olmalıdır. Eskiden önemsiz olan monitör teknolojisi de artık önemli ölçüde gelişti bazı monitör donanımları o kadar iyi geliştirildi ki 1 mili saniye hız ve 360 hz frekanslara ulaşabilen donanımlar ortaya çıktı. Dünya da ilk 360 hz frekans monitörü Asus markası geliştirdi ve buna destek verebilen ekran kartını ise Nvidia firması geliştirdi.

Birbirini tamamlayan donanımlarla performansınızı mevcut performansın 3 ya da 5 kat üstüne çıkarmanız mümkündür. Eğer eski nesil bir sistemden bahsedecek olur isek performans değerini 10 katı ya da 100 katı arasında hesaplayabiliriz. x10, x100 arasında bir değere sahip olduktan sonra işlerinizi yapacağınız süreler acil işleri de çözmenize ek zaman kazandıracaktır.

Berkant TUNALI

Bir Cevap Yazın