Güncel İşletim Sistemi ve Donanımlar Hangi Avantajları Sağlar

Güncel İşletim Sistemi ve Donanımlar Hangi Avantajları Sağlar

Windows işletim sistemleri geliştikçe geride kalan işletim sistemleri unutulmaya mahkum kalmaktadır. Fakat günümüzde gelişen işletim sistemleri olmasına rağmen hala eski ve hatta desteği kesilmiş işletim sistemlerini kullanan insanlar var.

Bazılarının geçerli nedeni kullanmakta olduğu yazılımın yeni işletim sistemine uyarlanıp güncellenmemiş olması bazılarının ise geçerli neden saydığı korkusu yeni bir işletim sistemi, yeni bilgiler edinmenin gerekliliğini getirmesidir.

Oysa ki; NT “New Technology” (Yeni Teknoloji) tabanlı başlayan Windows işletim sistemleri temelde başladığı arayüz ile devam ederken geliştirmeleri devam ettiren işletim sistemleridir. İlk işletim sistemi 1981 yılında Microsoft Dos yani MS-DOS olmuştur. MS-DOS yerini zamanla kodların oluştuğu balondan grafiklerin oluştuğu bir arayüze geçiş yaparak modern işletim sistemi; yani NT işletim sisteminin günümüze kadar olan kısmının temelini oluşturmuştur.

Kronolojik bir takvim oluşturulsa Windows tabanlı işletim sistemlerinin geçmişi aşağıdaki gibi listelenebilir.

Windows 1.0 (1985)
Windows 2.0 (1987)
Windows 3.0 (1990)
Windows 95 (1995)
Windows 98 (1998)
Windows Me (2000)
Windows XP (2001)
Windows Vista (2007)
Windows 7 (2009)
Windows 8 (2012)
Windows 8.1 (2014)
Windows 10 (2015)

Bir çoğunu bilip duymayan günümüz kullanıcıları ve bilişimcileri Windows 95 ya da 98 işletim sisteminden itibaren Windows 10 işletim sistemine kadar olan işletim sistemlerini kullanmıştır.

Windows XP, Windows 7 ve Windows 10 bugüne kadar çalışan en stabil işletim sistemleri olarak geçmektedir. Windows Me yani Windows Millennium Edition her ne kadar çok tanıtıma ve reklama sahip olsa da beklentilerin altına kalmış bir işletim sistemidir.

Yıl 2020 ve en yaygın kullanılan 2 işletim sistemi Windows 7 ve Windows 10 olarak geçmektedir. Donanım uyumu, sürücü desteği ve daha bir çok kapsamı içeren konularda her 2 işletim sistemi başarılı olarak çalışmaktadır.

İşletim sistemlerinin 32 bit (x86) ve 64 bit (x64) sürümlerine bakılacak olur ise; programların çalışma biçimlerine bağlıdır. Örneğin kullanmakta olduğunuz programın 64 bit desteği yok ise 32 bit işletim sistemi dışında çalışması mümkün olmayabilir, aynı şekilde 64 bit programın 32 bit desteği yok ise x86 uyarlı işletim sisteminde çalışması mümkün değildir.

Dikkat edecek olur isek Windows işletim sistemlerini birbirinden ayıran temel özellikler x86 ve x64 olmalarıdır. İşletim sistemlerini incelediğimiz zaman birbirinden farklı çok şey olduğu gözlemlenmektedir. Fakat aslında temel olarak aynı yapılara sahiptirler. Örneğin Başlat, Tarayıcı, Denetim Masası ve Bilgisayar Dosya dizini hemen, hemen aynı özelliklere sahiptir.

Fakat Windows 8 ve Windows 8.1 işletim sistemlerinde Metro Başlat arayüzü kullanıldığı için kullanıcıların büyük bir bölümü bu durumdan rahatsız oldu. Hatta Metro arayüz ile hazırlanan Windows 9 işletim sistemi pas geçilerek doğrudan Windows 10 işletim sisteminin inşaasına başlayan Microsoft piyasaya Windows 9 işletim sistemini sunmadı.

İşletim sistemi tercihi yaparken en önemli gerekçeniz ne kadar süre destek alacağı ve ne kadar kullanışlı olduğudur.

Rehberlik Mikro Bilgisayar Donanım olarak sizlere tavsiyemiz en güncel donanım ile beraber en güncel işletim sistemini kullanmanızdır. Günümüzde eski donanım ve işletim sistemine sahip kullanıcıların oluşturulan virüs çekirdekleri nedeniyle ağır ve yavaş çalıştıkları görülmektedir. Aynı zamanda güncel donanım, yazılım ve işletim sistemine sahip olmayan kullanıcıların fidye virüsü olarak adlandırdığımız virüslere maruz kaldıkları görülmüştür.

Kuruluşumuz kullanıcıların herhangi bir mağduriyeti yaşamayacağı şekilde işletmelerini ve işlerini dizayn etmektedir. Bu bağlamda siz işletmelerin kurumsal kimliğe sahip olmaları için tüm kolaylıkları sağlamaktayız. Bütçenizi aşacağını düşündüğünüz maliyetleri sizler için ödeme kolaylığı olan yapılandırmalar ile sağlamaktayız. Böylece uzun vadede herhangi bir iş kaybı yaşamadan güncel donanım, yazılım ve işletim sistemi olan bir Bilgisayarı iş yerinize kazandırmış olursunuz.

Önerimiz bilgisayar satın almadan önce bize danışıp alacağınız bilgisayarın bileşenleri konusunda en uygun fiyat ve ödeme seçeneklerini size sunacağımızı bilmenizdir.

Berkant TUNALI

Bir Cevap Yazın