Bilinmeyen Yazdırma Problemleri

Bilinmeyen Yazdırma Problemleri

Tüketiciler baskı ürünlerinde neleri tercih etmeli ve yeni nesil baskı ürünlerinde neler gelişiyor. Bugün bu konulara dair açıklamalar yapma gereği gördüğümüzü belirtmemiz gerekir.

Evinizde kullanacağınız baskı tipi kartuş yazıcılardır. Bunların büyük bir çoğunluğu doldurulabilir ve az tüketime yönelik ev tipi ihtiyaçları karşılamaktadır. Kısacası piknik tüpü ile ev tüpü gibi ihtiyaçların karşılanması ile bağdaştırabiliriz.

Eğer yüksek ölçekli bir işletmeye sahip iseniz fotokopi makinesine sahip olmanız gerekmektedir. Bu fotokopi makinesinde renkli çoğaltma çok yapılacak ise renkli fotokopi makinesine sahip olmanız tavsiye edilir. Fakat yalnız siyah beyaz evrak çoğaltması ve genel çıktı işlemleri ile ilgili gerekli bir araç ise siyah beyaz fotokopi makinesi almanız bunun yanında çok fonksiyonlu renkli yazıcı sahibi olmanız tavsiye edilir.

Ağırlıklı olarak fotokopi makinelerinin kullanımı çalışma oranı ve işletme büyüklüğüne göre belirlenmektedir. Bir kaç kişinin bulunduğu çalışma alanına fotokopi makinesi gerekir mi bunu çalışma alanının evrak yoğunluğuna bakarak belirlemek mümkündür.

Lazer yazıcılar bu tip yazıcıları ise daha çok anında çıktı almak isteyenler için tavsiye etmekteyiz. Baskı hızı dakika da 20 ila 35 sayfa arası değişen bu yazıcılar fotokopi makinesinden biraz yavaş, kartuşlu yazıcıdan ise çok hızlı cihazlardır. Aslında kullanım amacından çok kapasite için tercih edilir.

Kağıt gramajı baskıda çok önemli günümüzde kağıt pahalılığı nedeniyle bazı markaların 80 gram gibi standartlara sahip ölçütleri kağıt fiyatını ucuzlatmak için daha düşük gramajlarda sunduğu görülmektedir. Baskıda en düşük kağıt gramajı 80 gram en ideal gramaj ise 100 gram olmalıdır.

Kağıt iyi ama baskı kalitem kötü diyor iseniz mutlaka toner, drum sorunlarınız vardır. Kartuş yazıcınız var ise yazdırma başlığında bir sorun olabilir. Kontrol edilmesi gereken bir başka kısım ise kullanılan sarf malzemeden toner ya da kartuşun orijinal olup olmadığı orijinal değil muadil ürün ise ne kadar kaliteli olduğunun test edilmesi ya da test edilip onaylanmış sonuçlara bakılması önemlidir.

Tercihinizi doğru ürün, doğru sarf malzemeden yana yapabilir iseniz ya da biz uzmanlara danışarak sağlar iseniz; baskı sorunları yaşamadan baskı çözümlerine kavuşursunuz. Her alanda olduğu gibi bu alanda da işin uzmanı bizlere danışmanızda fayda görüyorum.

Baskı ürünlerinin zaman içerisinde değişmesi bakımdan geçmesi gereken ürünleri vardır bir çok firma bunun yapılması gerektiğini açıklamaz ama gereği de yoktur. Kağıt çekme pateni, toner drum unitesi gibi değişiklik gerektiren parçalar kullanıma bağlı olarak 6 ay ile 1 yıl içerisinde eskiyebilir. Bunlar arıza yaptığı zaman mutlaka kağıt sıkıştırma ya da silik baskı gibi sorunları yaşarsınız. Bazı ciddiyetsiz ve uyanık meslektaşlarımız bu konudaki arızaları daha büyük arızalar gibi gösterip sizleri bundan sorumlu tutarak tamiri için gereksiz meblağları sizden tahsil etmektedirler.

Bunun önüne geçmek için öncelikle aldığınız cihazı aldığınız yere ya da markasına bağlı garanti servislerine yönlendirmeniz önemlidir. Bu sayede gereksiz masraf ve fazla harcamadan kaçınabilirsiniz.

Baskı cihazlarını seçerken üç önemli noktaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Birinci nokta; alacağınız cihaz kullanımı, kapasitesi ve hızı bakımından size yeterli mi? İkinci nokta; Cihazın kullandığı sarf malzeme sizin için kaliteli ve verimli mi? Üçüncü nokta cihazınız için kullandığınız kağıt gramajı 80 gram mı? bu üç etkene dikkat ettikçe sorunsuz baskı çözümüne kavuşursunuz.

Baskı cihazını hafife almayın bir defa alıp yıllarca kullanacağınız bir cihaz olacağı için ileriyi de düşünün şimdi az iş yapıyorum ama ileride fazla iş yapacağım diyor iseniz o işe göre bir cihaza sahip olmayı hedefleyin.

Berkant TUNALI

Bir Cevap Yazın