kullanici-dostu-bilgisayar

KULLANICI DOSTU BİLGİSAYAR

Modern teknolojinin ihtiyaca göre bilgisayar seçenekleri ürettiğini bir çok kullanıcı bilmemektedir. Eğer ihtiyaca göre bilgisayar seçenekleri gerekmeseydi bileşen tipi parçalar halinde satılan bilgisayarlar üretilmezdi. Bunun yerine televizyon gibi tek tip ve sadece kumanda seçenekleri olan cihaz olurdu. Kullanıcı dostu bilgisayar tanımı bir insanın ihtiyacına göre bilgisayar dizayn edilmesidir. Aynı zamanda ihtiyacı ile beraber enerji tüketimi de baz alınmaktadır.

İşletmeniz de çalışan personel sahada çalışıyor ise ve yaptığı iş sadece pazarlama türevi bir iş ise; o zaman taşınabilir ve pil gücü yüksek bir cihaza sahip olması gerekir. Personel ofis içerisinde çalışıyor ise masa üstü bilgisayara sahip olması gerekir. Ofis içerisinde çalışan personelin ağırlıklı olarak evrak yönetimi ile uğraştığını düşünürsek personelin işlemcisi ve geçici belleği ortalama olan bir bilgisayara ihtiyaç duyabileceğini tahmin edebilirsiniz.

Gelişen sabit disk teknolojisi ile beraber artık kullanıcılar hızlı açılan ve programları hızlı çalıştıran bilgisayarlara ihtiyaç duymaktadır.

İŞLETME

İşletmelerin ihtiyaç duyduğu bilgisayarlar genel olarak ortalama disk kapasitesi işlemci ve bellek oranı olan bilgisayarlardır. Evrak takibi, muhasebe yazılımı ya da çağrı merkezi sistemi içeren cihazlar olarak tanımlanabilirler.

Adı üstüne olduğu gibi işletme bilgisayarı olarak tanımlanır ve işlemler yapılabilecek çok fazla özellik gerektirmeyen standart bilgisayar olarak bilinir.

OFİS

Ofis ortamında daha çok çalışma değişikliğine bağlı cihazlar kullanılır. İşletmenin çalışanı hem dışarıda hem de ofis içinde çalışıyor ise ona taşınabilir iş istasyonu tipi bilgisayar sağlanır.

Ofis dışında iken çantasında ofis içinde ise dock station ile bağlantılı sistemde çalışır. Dock Station avantajı ise birden fazla kabloyu sök, tak yapmanızı önler.

SAHA

Genelde sahada çalışan ve ofiste sabit olarak çalışmayan personel için hazırlanan saha bilgisayarlarıdır. Darbeye dayanıklı uzun ömürlü pillere sahip cihazlar olarak tanımlayabiliriz. Çalışanın sahadaki şartlarına göre belirlenmesi gerekir.

İnşaat, fabrika ya da çiftlik türü sektörlerde denetleme, kontrol ve iletim işlemlerini yapan personel arabası ve gezeceği noktalar üzerinden işlerini yapar.

EV

Ev tipi kullanıcıların büyük bir bölümü İnternete girebileceği ve aynı zamanda video izleyebileceği özellikte bir bilgisayar tercih eder. Bu kullanıcılar için orta ölçekli donanımlar ile oluşturulmuş bir bilgisayar yeterlidir.

Fakat her ev kullanıcısına ev tipi bilgisayar yetmeyebilir. Bazı ev kullanıcıları bilgisayarı sadece oyun oynamak için Gaming sistemleri tercih edebiliyor.