BİLGİSAYAR BİLEŞENLERİ

anakart

ANAKART

Anakart bilgisayar bileşenlerini bir araya getirmek için gerekli temel parçadır.

Bileşenlerden İşlemci, Ram ve Ekran kartı gibi ürün gruplarında tam performans için doğru Anakartı belirlemek önemlidir.

Kısacası Anakartınız kullanacağınız parçaları destekleyen ve uyumlu bir Anakart olması gerekmektedir.

İŞLEMCİ

İşlemciler Bilgisayarın iş akışını sağlayan arabirim olarak geçmektedir.

Assembly temeline bağlı işlemci işletim sisteminin performansını da belirlemektedir.

En iyi işlemci değil en uygun işlemci bilgisayarınızın hızını sağlayacaktır.

BELLEK

Bilgisayarınızın geçici önbellek görevini görmekte olan Ram yani Bellek her zaman Anakart uyumlu ve olabildiğince yüksek frekansa sahip olmalıdır.

Kullanacağınız sistemin bileşenleri de Ram için önemlidir. Örneğin iyi bir işlemciden daha önemlisi uyumlu işlemciye sahip olmasıdır.

Neye göre uyumlu olmalıdır? Uyumluluk isteğe bağlı değil kullanıma bağlı düzenlenir. Gaming sistem için kapasitesi yüksek ram gereklidir.

EKRAN KARTI

Ekran Kartı yani GPU sisteminizde kullanıma bağlı gerekli bir parçadır. Gaming sistem topluyor iseniz Render yani Cuda ya da  Opengl desteği olabilecek ekran kartına ihtiyaç duymaktasınız.

Fakat yalnız işletme ve veri girişi yapacak iseniz; ihtiyacınız olan hertz desteği monitörünüz için yeterli bir Ekran Kartıdır.

Ekran Kartı seçimi sistemin kullanım amacına göre önemlidir. Bugün en iyi Performanslar gözle görünür performanslar olarak bilinmektedir. Bu nedenle görüntü bileşenleriniz önemlidir.

SABİT DİSK

Modern teknoloji o kadar çok gelişti ki disk kapasitelerinin artmasının yanı sıra okuma yazma hızları da önem kazandı.

Klasik mekanik disklerin yerini artık elektronik kart tipi diskler aldı. Bu disklerin okuma ve yazma hızları ise çok duruma eşitlendi.

Mekanik diskler ortalama 120 MB okuma hızına sahip iken SSD tipi disklerde bu 2 - 3 katı aralığındandır yani 360 MB ortalama hızlar görülmektedir. M2 Tipi disklerde ise bu hız 512 MB ile 1 GB arasında değişmektedir.

KLAVYE & FARE

Klavye ve Fare günümüzde daha çok Klavye Mouse olarak bilinse de ikisi de bilgisayarı kontrol etmek için önemli arayüz kontrolcüsü olarak bilinmektedir.

Normal, Mekanik ve Mekanik hisli olamak üzere üç farklı temel klavye çeşidi vardır. Çalışması en iyi olanı mekanik olsa da tercih olarak daha az ses yapan normal klavye tercih edilmektedir.

Fare kullanıcının ekranda bir alanı ya da kısmı seçerek işlemi sürdürmesi yöntemi olarak bilinmektedir. Fare için seçici diyebiliriz. Fare, Mouse adını ise kablosunun ve görüntüsünün fareyi andırması nedeniyle bu adı aldığı bilinmektedir.

HOPARLÖR & KULAKLIK

Sistemin ses bileşenidir. Ses kartına bağlanan hoparlör ya da kulaklık ile sistemde çalıştırılan video, müzik ve oyun gibi oynatıcı biçimlerinin seslerini duymak için gereklidir.

İşletim sistemi yanıtlarını içeren sesleri de bu aygıtlar sayesinde duyabilirsiniz. Hoparlör ya da Kulaklık ile kullandığınız sistemin iç seslerini almanıza yarayacaktır.

Anakart ya da diğer parçaların arıza yanıt seslerini duymak için ise Anakart üzerinde olan speaker birimine mini speaker eklenmesi gerekir.

KASA

Bilgisayarınız için en önemli kaynaktır. Dış görünüşü ve enerji kaynağının seçeneklerine göre en önemli parçadır.

Sisteminiz her ne kadar iyi olursa olsun bunu toplayacağınız kasa soğutma, enerji ve dizayn bakımından önemli özelliklere sahip olmalıdır.

Öncelikle kolay montaj yapısına sahip olmalı ve içerisindeki kablo dağılımı Anakart ve Ekran Kartı gibi yüksek enerji tüketen cihazların elektrik atlaması olmadan çalışmasına olanak sağlayacak biçimde olması gerekmektedir.

MONİTÖR

Monitörler görüntüleme birimleri olarak geçmektedir ve artık yüksek hertz monitörler kullanılmaktadır. Standart hertz hızlara sahip monitörler çalışma alanına bağlı yetersiz kalmaktadır.

Bu nedenle Gaming ya da Render ihtiyacı duyulan sektörlerde hertz oranı yüksek monitörler daha çok tercih edilmektedir.

Gelişen teknoloji ile oval, curved ve her açıdan izlenebilir teknolojiler üretilmeye başladı. Bu teknoloji ürünleri Monitörler de daha çok popüler oldu. Türkiye de  75 milyar dolar değer gören Oyun sektörü ile bir çok mecra ve teknoloji sektörü iş paylaşmaktadır.