yazicilar

YAZICILAR

Ağırlıklı olarak evrak işlemleri olan herkesin kullanmakta olduğu cihazlardır. Baskı olarak nitelendirilir fakat yazma mantıklı olmasından dolayı yazıcı ya da printer olarak adlandırılır. Evrak yazdırmak ve düzenlemek için en önemli çözüm olduğundan dolayı kurumsallaşmanın öncelikli adımıdır. Yazdırmanız gereken evrak için her seferinde yazıcısı olan bir merkeze gitmek yerine kendi ofisinizde yer alan yazıcı ile işleminizi yapmak sizin içinde önemli ölçüde çözüm olacaktır.

LAZER

En yaygın kullanılan ve hızlı çözüm olarak bilinen tip yazıcıdır. Dakika da 20 sayfa ve üstü çıktılar alınabilen baskı çözümüdür. Kağıda toner tozunu yakarak yazıyı işlediği için diğer tip yazıcılardan hızlı çalışmaktadır.

Drum parçasının lazer ışını alarak kağıda veriyi işlemesi bir sayfa da yapılan işlemin 3 saniye kadar sürmesini sağlamaktadır. Diğer yazıcılara göre çok hızlı bir işlemdir.

DOT MATRİX

Bu tip yazıcı fatura kesmekte olan işletmelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Yazıyı nokta, nokta işlediği için nokta vuruşlu yazıcı olarakta tanımlanmaktadır.

İşletmeler bu tip yazıcıyı birden fazla nüshaya aynı yazıları yazdırabilmek için kullanmaktadır. Fatura standartına göre 3 nüsha olarak düzenlenir. Nüshalar müşteri, arşiv, muhasebe ya da maliyeye iletilir.

KARTUŞ

Lazer yazıcı gibi evrak yazdırmak için kullanılır fakat mantık olarak mürekkep püskürtme ile çalışmaktadır. Bu nedenle daha yavaş ve daha düşük kapasitesi vardır. Daha çok az evrak işi olanlar kullanır.

Sayfa başı yazma hızı 30 ya da 45 saniye aralığında değişmektedir. Düzenli kullanılmadığında kartuşun kuruma ihtimali yüksektir. Arada bir kullanıyorsanız da periyodik düzende çıktı almanız önerilir.

plotter-yazici

PLOTTER

Kullanım alanına bağlı proje geliştirmelerinde yer almaktadır. Örneğin plan, proje, kalıp ve harita gibi büyük ölçekli kağıtlara yazdırma işlemi sağlamaktadır. Uzun metraj kağıtlara yazılması gereken yazı, proje ve çizimleri yazmak için yoğun olarak kullanılır. Normal yazıcı kağıdından daha uzun ve geniş kağıt kullanılmaktadır. Küçük ölçekli işletmelerin pek tercih etmediği ama mimarlık ofisi gibi tek kullanıcılı ofislerinde olduğu işletmelerin ihtiyaç duyduğu bir üründür.

Uzun metraj ve çeşit ölçülü kağıtlar kullanan bu cihazın plotter kağıdı adı ile bilinen sarf malzemesi vardır. Kırtasiye ya da ofis gereçleri satan merkezlerden temin edemeyeceğiniz bir malzeme olduğu için bize danıştığınızda stoklarımızdan size sağlarız. Türkiye de bir çok sektöre çözüm olan Plotter cihazları modern teknoloji ile herkesin tanışmasını sağlayan bir başka araç olarak görülmektedir.

İşletmenizin her gün uzun metraj kağıda çıktı alması gerekiyor ve siz bunu ozalit işleri yapan firmalar ile çözmeye çalışıyor iseniz büyük bir kayıp yaşıyorsunuzdur. Zaman, Nakit ve Kalite olarak sıkıntılar yaşayabilirsiniz; ozalit firmaları baskısını daha büyük baskı cihazları ile sağladığı için bir den çok kurum, kuruluşa  hizmet vermektedir bu süreçte yapılması gereken bakımları baskı cihazı için yapmamakta olabilirler. Kendinize ait uzun metraj Plotter baskı cihazınız olduğu zaman baskı deformesi gibi kalitesiz durumlara maruz kalmazsınız.

fotokopi-makinesi

FOTOKOPİ MAKİNELERİ

Personel sayısının yüksek olduğu yerlerde ağırlıklı olarak insan kaynakları departmanının özlük dosyalarını hazırlar iken ihtiyacı olan Fotokopi cihazlarının günümüzde yerini çok fonksiyonlu yazıcılar aldığı söylemi konuşulsa da fotokopi cihazları hala icat edildiği amaca hizmet etmektedir. Elinizde olan bir evrak çoğaltılması gerekiyor ise bunu ancak fotokopi cihazları ile yapabilirsiniz. Çok fonksiyonlu yazıcılar da bu işi sağlayabiliyor fakat hız ve kalite arıyor iseniz ki baskı kalitesi çok önemlidir; fotokopi yani kopyalama işleminde çok fonksiyonlu yazıcılar iyi derecede kopyalama sağlayamamaktadır.

İmzalı nüshaların kopyalanması çok önemli kalitede baskı ve okuma tekniği olan fotokopi cihazları ile sağlanır. Daha çok kurum, şirket ve yeminli mali müşavirlik, avukat bürolarının ihtiyaç duyduğu bir cihaz olmasına rağmen personel sayısının on kişiden fazla olan tüm işletmelerin ihtiyaç duymakta olduğu cihazdır. İnsan kaynakları departmanı, muhasebe departmanı gibi birimlere ayrılmış şirketler için ise ortak kullanım alanında çalıştırılabilecek hızlı çözüm seçenekleri arasında yer alır.

Bazı işletmeler günlük çıktı oranlarına bakıldığında çok sayıda çıktı almaktadır. Bu durumda yazdırma verimliliği ve ekonomik kontrolü sağlamanın en iyi yolu yüksek kapasiteli daha düşük tüketimli cihazlara sahip olmaktır.

sarf-malzeme-stok

SARF MALZEMELER

Sarf malzeme olarak bir çok kalem ürünün temini ve tedariki işletmelerin iş gücü kaybetmesine neden olmaktadır. Temin edilmesi hatta yedeklenmesi gereken sarf malzemenin belirlenmesi ve stoklanması kısmında gereklilikleri sizlere sağlamak bizim önemli hizmetimizdir.

Gereksiz ve fazla stok yerine; yeterli ve ihtiyacınıza uygun sarf malzemeyi size temin edelim. Yedek toner ve kartuş ihtiyacınızı sizlere cihazınızın sarf malzemesi bitmeden önce temin edelim. Kağıt, termal kağıt ya da benzeri ihtiyaçlarınız için sizlere yer kaplayan stoklar yapmanız yerine biz yeterince temin edelim.

İşletmelerin en önemli sorunu cihazının sarf malzemesi bittiği zaman hangi model sarf ürününü alması gerektiğini bilmemesinin yanında nasıl değiştirileceğini de bilmemesidir. Sırf bu nedenle cihazlarına istemeden zarar veren işletme çalışanlarının olduğunu ve işlerin aksatıldığını net olarak belirtmemiz mümkündür. İşi uzmanına bırakıp olumlu bir şekilde sonuç almanız en önemli ihtiyacınızdır.